План відновлення України презентовано в Лугано
4-5 липня 2022 року в Лугано (Швейцарія) відбулась міжнародна Конференції з питань відновлення України. В межах заходу було презентовано План відновлення країни.
План відновлення України розрахований на 10 років. За цей час планується реалізувати 850 проєктів: 580 – у 2023-2025 роках, 270 – у 2026-2032 роках. Обсяг фінансування, необхідного для їх втілення, оцінюється у $750 мільярдів. Цікаво, що на 580 проєктів першого етапу необхідно залучити $350 мільярдів, а для 270 проєктів другого етапу – $400 мільярдів.
Як повідомив Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, ключовим джерелом відновлення мають бути конфісковані активи росії та російських олігархів. Заморожені активи росії, за різними оцінками, становлять від $300 мільярдів до $500 мільярдів. Друге джерело відновлення – це гранти та пільгові кредити міжнародних фінансових організацій і країн-партнерів. Інші джерела – інвестиції приватного сектора, позабюджетні внески приватних осіб і корпорацій, кошти бюджету України.
План відновлення України містить 15 програм. Серед них: Відбудова чистого та захищеного середовища, Енергетична незалежність та зелений курс, Відновлення та модернізація соціальної інфраструктури, Розвиток системи освіти, Модернізація системи охорони здоров’я, Відновлення та модернцізація житла та інфраструктури регіонів тощо.
Остання є найдорожчим пунктом Плану й потребує залучення від $150 мільярдів до $250 мільярдів. Ця програма передбачає чималий обсяг проєктів і заходів. Зокрема, будівництво (відновлення зруйнованих) об'єктів; будівництво нових мереж водовідведення та водопостачання; викуп наявних житлових квартир для наповнення фондів соціального і тимчасового житла; локалізацію виробництва вікон, скла, термоізоляційних матеріалів; нове будівництво житлової інфраструктури; пілотне будівництво будівель із близьким до нульового рівнем енергоспоживання (NZEB); поточний ремонт і капітальний ремонту/реконструкцію будинків, що зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії рф; ремонт, реконструкцію та переобладнання нежитлових приміщень для тимчасового проживання/перебування; створення та наповнення Єдиного реєстру об'єктів державної та комунальної власності; запровадження неприбуткового орендного житла; іпотечне кредитування; термомодернізацію багатоквартирних будинків, створення інфраструктури індустріальних парків тощо.
Другою за обсягами необхідних коштів стала програма під назврю Розширення та інтеграція логістики з ЄС ($120-160 мільярдів). У її межах передбачається будівництво вантажного терміналу та паркінгу в ДП МА «Бориспіль» (2023-2025); приватизація АТ «Укрпошта»; проєкт City Express (2023-2025); проєкт будівництва високошвидкісної залізниці сполучення Київ-Варшава (2026-2032); проєкти з відновлення зруйнованої або пошкодженої залізничної інфраструктури (2022); реконструкція 5-7 пошкоджених внаслідок війни аеропортів; реконструкція наявного пасажирського терміналу та аеродрому ДП «МА «Львів»; будівництво вантажного терміналу на території ДП «МА «Львів» (2025-2032); розвиток мережі внутрішніх контейнерних терміналів (2023-2025) тощо.
З Планом відновлення України можна ознайомитись за посиланням.
Джерело: commercialproperty.ua
Фото: kmu.gov.ua